
Årets tävling arrangerades på sjön Addarn i Rimbo/Norrtälje och 11 st lag slöt upp i det fina vädret.

Årets tävling avgjordes i "längd" - totallängden av samtliga gäddor över 60 cm. Varje lag hade en måttplanka och rapporterade in gäddor allt eftersom.
De lite bättre gäddorna dokumenterades även med bild där funktionär snabbt var på plats för foto och dokumentation.

De unga killarna Jakob Andersson och Tim Johnsson startade jättebra och kopplade tidigt ett grepp om tävlingen. Här med en välmatad 81:a.

Team Pro med Micke Ekstedt och Fredrik Bernström har vunnit tävlingen 3 gånger tidigare hittade en vacker 91:a (ca 5 kg) och hakade på topplagen.

Team Napp & Nonsens med Ulrik Clemens och Lars Alleryd drog 2 snabba efter varandra men fisket dog ut för dem efter lunch.

Team Troutsniffers med Markus, Micke och Alexander Litholm hade gott om gäddor men många under måttet. Så när denna välmatade 91:a landades steg förhoppningarna. Samma scenario för dem att fisket dog ut efter lunch, men en grym "familjedag"!

Tim och Jakob i team Spontanfiske radade upp gäddor även om de flesta var under måttet. Den här värmde gott i vårsolen - 82 cm.

Team Stäket 1 med Thomas, Oliver och Peter hade galet många fäll och en del gäddor upp men stolpe ut på storleken. Är gäddorna för små så tar man igen dagen med trevnad och bästa lunchen - fajitas i tunnbröd! Den läckra doften spred sig i den lätta vinden och gjorde säkerligen många konkurrenter avundsjuka.

Team Hålvana med Mats Riesel, Claes Ohlsén och Daniel Snickars pillade upp 4 godkända gäddor med denna 94:a i topp och slutade på en 3:e plats!

Regerande mästarna Norrtälje Icebreakers med Erik Warglo, Dan Svenberg och Rickard Marxer hade mängder av gädda men de flesta var under måttet. Erik med en strax över måttet.

Rickard Marxer, Norrtälje Icebreakers fick äran att drilla lagets största gädda på 95 cm (knappa 6 kg) men fisket dog av även för dem efter lunch och de slutade 4:a.

Ungdomarna Tim (bilden) och Jakob i team Spontanfiske tog för sig rejält och lyckades dra 5 godkända gäddor varav 3 st över 80 cm. Grabbarna knep tillslut 2:a platsen och var givetvis super-nöjda med dagen.

Baam!
Team Pro med Fredrik och Micke lyckades än en gång vinna Ismetetävlingen - nu för 4:e gången och segrade inte bara totalt utan drog även tävlingens största gädda på hela 103 cm (7,03 kg).

Stort grattis samtliga deltagare för en fantastisk dag på isen och extra grattis till lagen på "Pallen" - fr.v. Team Hålvana (3:a) Team Pro (1:a) och team Spontanfiske (2:a).
Ni är lagen att slå nästa år om det ligger is!
Tack för i år!
Micke Boettge, tävlingsarrangör
Sportfiskeboden i Täby